Aksaray Üniversitesi
Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu
Sauna

             ·         Sauna Kullanım Kuralları

·         Saunalar pazartesi günleri hariç (genel bakım nedeni ile ) haftanın diğer günleri kullanıcıların talep ettiği saat aralıklarında açık tutulacaktır.

·         Sauna kullanım sıcaklığı maksimum 60 derecededir.

·         Saunaya girmeden önce giysiler, gözlük, kontak lens, mücevherat ve saat gibi eşyalar çıkartılmalıdır. (Bunlar kişiyi yüksek ısıda rahatsız edebileceği gibi, zarar da görebilirler.)

·         Saunaya girmeden önce duş alınmalı, çıplak vücut ile sadece havlu alınarak girilmelidir.

·         Saunaya ayakkabı ve terlikle girilemez.

·         DİKKAT !  Saunada 5 dakikadan az kalmanın bir faydası olmayacağı gibi 20 dakikadan fazla kalmak da tehlikeli olabilir !

·         Sauna kullanımının ardından, duş alınarak serinlenmeli, 10  ile 20  dk kadar uzanarak vücut ısısının düşmesi sağlanmalıdır.

·         Sauna, ardı ardına kullanılmak istenilirse; ikinci seansta, ahşap kovadaki sudan az miktarda kepçeyle alınıp, kızgın soba taşlarına dökülerek nem artırılır.

·         Sauna kullanım öncesinde, vücudun tuz ve su kaybını önlemek için bol sıvı alınmalı, hafif ve tuzlu gıdalar tüketilmelidir.

·         16 yaşından küçüklerin yanlarında ebeveynleri  olmadan saunayı kullanmaları yasaktır.

·         Kullanıcılar kurallara uymakla yükümlüdürler. Saunaları kullanan kullanıcılar yazılı maddeleri kabul etmiş sayılır. Kurallara uyulmaması halinde oluşabilecek zararlardan havuz yönetimi sorumlu tutulamaz.